För mer information och demo, kontakta oss:
E-post:
info@studentbostadsforetagen.se
Studiekontroller är avgörande för att säkra att det är studenter som bor i studentbostäder. Sätten att göra studiekontroller är lika många som antalet studentbostadsaktörer. I brist på bra digitala lösningar görs ofta arbetet manuellt med många arbetstimmar och stor handpåläggning.
StudboAdmin är den första branschgemensamma tjänsten som effektiviserar säkra studiekontroller – oberoende av antal bostäder, studieort eller fastighetssystem. Genom automatiska mejl, påminnelser och till och med granskning av Ladok-intyg kan studentbostadsföretag enkelt ta emot, administrera och godkänna studieintyg.
För mer information och demo, kontakta oss:
E-post:
info@studentbostadsforetagen.se
Årslicensen baseras på antal bostäder
En engångskostnad för installation om 15 000 kronor tillkommer. I priset ingår obegränsat antal licenser. Alla priser är exklusive moms. Tjänsten förmedlas av Studentbostadsföretagen i samarbete med Undén & Gudmundson.
För att främja erfarenhetsutbyte mellan olika medlemsföretag, samt fungera som en dubbelriktad informationskanal mellan medlemsföretagen och leverantören Undén & Gudmundsson finns ett Användarråd. Genom användarrådet kan användarna av StudboAdmin påverka systemets och tjänstens utveckling.
Användarrådet har som mål att ha ett protokollfört möte per år.
I Användarrådet sitter personer med från de medlemsföretag som varit med och tagit fram StudboAdmin men rådet kan utökas med fler personer allt eftersom fler företag ansluter sig, dock sätts en gräns till max 10 personer.
Studentbostadsföretagens kansli fattar beslut om vilka som ingår i användarrådet. Det är viktigt att rådet är representativt för bredden av användare och att medverkande personer har mandat att för sin organisations räkning fatta beslut i frågor gällande framtida utveckling av StudboAdmin. Studentbostadsföretagens projektledare för StudboAdmin är ordförande i användarrådet.